Logo
Tural Makina Logo

Transfer Baskı Nedir

Transfer Baskı Nedir?

Transfer baskı yani,sıcak ve kuru baskı olarakta bilinen ,son dönemlerde baskı teknikleri için bir sanatsal teknoloji haline gelmiştir. Dünyada 1950´li yılların sonlarında keşfedilen transfer baskı, endüstriyel uygulamalar için son on yılda dahada ileri bir teknoloji ile geliştirildi. O zamandan günümüze kadar transfer baskı teknolojisi dünyada çok yaygın hale geldi.
Tekstil endüstrisindeki transfer baskı kağıtçıları, transfer baskı baskıcıları ve kullanıcıları olağan üstü hızlı büyüyen ve ilerleyen sürece tanık olmuştur. Transfer baskı, tekstil baskısıyla ilişkili olarak sürekli artmakta olduğu günümüzde bir gerçektir.
Transfer baskının,geleneksel yaş baskı tekniklerine nazaran çok büyük avantajları vardır.
 
Transfer Baskı Kullanmanın Bazı Avantajları
 
1-Zaman Geleneksel yaş baskılarda istenilen tuşenin elde edilmesi,apreleme v.b. gibi işlemlerin hiçbiri transfer baskıda kesinlikle yoktur.Bundan dolayı üre-tim zamanı yarı yarıyadır.
2-Baskı Kalitesi Diğer tekstil baskılarında kullanılmayan Rotogravüre tekno-lojisi ile transfer baskı çok karışık dizaynları bile mükemmel ve gerçek kopya-lama olarak sunar.
3-Maksimum Hız Herhangi bir dizaynı (deseni) en kısa zamanda üretip kopyalanır.
4-Minimum Risk Stok riskimiz yoktur. Transfer baskı kağıdıyla sadece sipariş ile verilen istekleri , sipariş oranında karşılanır.
5-Modaya UyumluModaya uygun,moda da renk ve değişime karşı , modadünyasının isteklerine karşı hızlı bir sorumluluk ve minimum maliyet ile değişime uyum.
6-Transfer Baskı Sorunsuzdur Transfer baskı süreci problemsiz ve kolaydır.Özel bir bilgi gerektirmez.
7-Büyük Kolaylık Transfer baskı kağıdıyla baskı yapmak çok kolaylık sağlar.Bunu bizimle deneyip görebilirsiniz.
Dizaynı gerçekleştirdikten ve baskı formunu hazırladıktan sonra bir çok değişiktekniği kullanarak istenen dizayn bir kağıt ağına basılır.
Kullandığımız mürekkepboyalar,dünyada en yüksek kalitede olup çevreyi koruyucudur.Modife edilen boyalar ve baskı mürekkepleri özellikle bir grup organik boya maddesinden geliştirilmiş olup taban kağıt çok hafif ve hemen hemen 20-50g/m2 olan özel bir kağıttır.
Bastığımız kağıt 160cm eninde olup istenilen sipariş metrajında sonlanır.500m-1000m şeklinde rulo yapılır.Baskı göstergeleri,basılacak tekstilin türüne ve ağırlığı-na bağlı olarak 200 C / 225 C arasında ve 20 sn- 30 sn baskı zamanı arasında değişir.
Orjinal olarak polyester kullanım için geliştirilen prosödür,aynı zamanda,sentetikkarışımlar,doğal elyaf karışımları gibi diğer sentetik elyaflarda da başarıyla kullanılır. Mikro elyaf gibi son zamanlarda geliştirlen kumaşlar,transfer baskı için uygunlu-ğunu kanıtlayarak uygulama alanını dahada genişlettirdi.
Çevreye Etkisi Çevre bugün dünyadaki bütün firmaların yüzleştiği en önemli problemlerden biridir.Bir firmanın çevreyi nasıl etkilediği sadece bizim için çok önemli değil aynı zamandagelecek kuşakları etkileyecek bir konudur. Bu konu diğer tekstil baskıları,sıcak transfer baskısıyla karşılaştırılamaz. Su içermeyen ihtiyacı bile olmayan sıcak transfer baskı kağıt üzerindeki kuru mürekkebintekstil elyafına dönüşmesi gibidir.
Kesinlikle hava kirliliği ortaya çıkmaz. Transfer baskının bu çevresel avantajlarına sahip olmakla birlikte üretim ve kul-lanım aşamalarının hepsinde israfı ve kirliliği azaltıp yok ettik. Çeşitlilik Transfer baskı kağıdı ve baskısı bir çok kullanıcı için uygundur.
Bunlar Bay, Bayan giyimi, havuz(deniz)giyimi, iç çamaşırı ve fantazi giyimi, astarlı materyeller ,penye, giyimi ve forma günümüz moda bölümleri v.b. daha bir çok tekstil ürünlerinde kullanılır.